Поройни дъждове препълниха реките и язовирите и наводниха селища и стотици декари земеделски земи във Варненско в началото на февруари т.г. Заради преливане на яз. „Цонево“ бяха евакуирани 450 души. На безопасно място бяха отведени и домашните животни от селищата Величково, Гроздьово, Цонево и Дъбравино. Хората бяха настанени в училища, детски градини и при близки и познати. Техните домове се охраняваха от ОД на МВР. Взривиха се диги, за да се разлее водата настрани.
Имаше готовност за евакуиране и на хора от селищата Горен Чифлик и Долни Чифлик.
Преливането на яз. “Цонево” бе предизвикано от изпускането на яз. “Камчия”. На 2 февруари във Варна по спешност пристигнаха министърът на вътрешните работи Веселин Вучков, главният секретар на МВР Светлозар Лазаров и екоминистърът Ивелина Василева. По-късно те се запознаха с обстановката на язовир „Цонево“. Там бяха още областният управител Стоян Пасев и кметът на Варна Иван Портних. "Актуалната обстановка в община Дългопол се нормализира. Язовир „Цонево“ прелива със 120 куб. м в секунда, а контролирано се изпускат още 25 куб. м в секунда. Тенденцията е на намаляване на нивото. С метър и половина е паднало нивото на река Камчия. В горната част на реката яз. „Тича“ има все още свободен обем, а яз. „Камчия“ прелива малко", заяви тогава министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Тя допълни, че и в останалите бедстващи райони в страната обстановката се успокоява, но въпреки това там са взети всички превантивни мерки.
"В община Дългопол има залети земеделски земи, но тепърва ще се изчислява какви са щетите", добави министър Василева. Засегнати от наводнението в Дългопол бяха 64 къщи.
„Водата дойде от двете страни, не разбрахме какво стана. Изби вратата и нахлу вкъщи. Газихме по половин метър вода. 20 години живеем тук, такова чудо не съм виждала“. Това разказа през сълзи пред екипа на медийна група „Черно море“ Теменужка Янева. 69-годишната жена, дъщеря й и зет й бяха с лопатите и с кофите в ръка, за да ринат и изхвърлят тинята. Къщата на Теменужка е на ул. „Никола Обретенов“, която заедно със „Здравко Бомбов“ бяха двете най-пострадали улици в Дългопол. Общо 64 къщи бяха ударени от придошлата стихия, екипи на Пожарната изпомпваха водата от домовете и дворовете на хората.
А къщата на Теменужка бе неузнаваема. Дворът бе залят, в стаите беше пълно с тиня, а върху леглата бе стоварена цялата оцеляла покъщнина – маси, столове, дрехи.
„Повече от метър вода газихме, всичко замина – редеше жената. – Дрехи нямаме, чаршафи, одеяла, юргани, покъщнината отиде. 20 кокошки се удавиха, зимнината ни се унищожи. Дъщеря ми си взе една седмица неплатен отпуск със зетя да чистят. С мъжа ми, Бог да го прости, вдигнахме къщата, каква хубава беше и каква стана...“
Жената бе благодарна на кметицата Маринка Иванова и на общината, които първи се се отзовали да помогнат на хората. „Господ здраве да й дава на кметицата. Тази сутрин ни донесе хляб. Няма какво да ядем, няма къде да спим. Сега сме се приютили при едни съседи, ама не знаем докога“, редеше през сълзи възрастната жена.
Lex ins по темата:
Трагедиите са непредвидими. Природните бедствия не зависят нито от годишния сезон, нито от нашите желания. Синоптиците не могат да ги предскажат с точност. Идват ненадейно и нанасят щети. Понакога има и човешки жертви – най-голямата загуба. Понякога са унищожени къщи, покъщнина, селскостопански животни, земеделски площи и култури. А това е битът и прехраната на хората. Lex Ins е утвърден застрахователен брокер, който работи с доказани в работата си застрахователни дружества. Те предлагат пакети застраховки, които сами може да изберете в зависимост от вашия бит и поминък – има застраховки домашно имушество, има застраховки домашни животни, има и застрахователни полици селскостопански култури. Имате възможност за избор – така, че при евентуално бедствие да се сигурни в по-лекото преодоляване на щетите. Възползвайте се. Изборът е ваш.